Krok 1: wybór mieszkania

Krokiem poprzedzającym wybór mieszkania, powinno być oszacowanie budżetu i swoich możliwości finansowych. Weź pod uwagę wielkość własnych środków oraz finansowanie kredytem. Jeśli planujesz pożyczyć pieniądze od banku – na tym etapie powinieneś sprawdzić swoją zdolność kredytową i dopiero rozpocząć poszukiwania mieszkania skrojonego nie tylko na miarę swoich marzeń, ale także możliwości. Po tym etapie może okazać się, że cena nieruchomości będzie głównym kryterium dyktującym wybór konkretnej oferty.

Krok 2: weryfikacja

Obejrzałeś już kilka albo kilkanaście mieszkań i nadal nie jesteś w stanie podjąć decyzji? Wciąż wahasz się czy lepszą opcją będzie kupno mieszkania od dewelopera czy z drugiej ręki? Na etapie oglądania i porównywania różnych ofert, pamiętaj o pewnych kwestiach, które musisz sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli masz jakieś wątpliwości, pytania – nie bój się ich zadawać. Pamiętaj, że kto pyta nie błądzi.

Krok 3: szacowanie budżetu

Wybrałeś już konkretną ofertę, możesz więc wrócić do punktu wyjścia, czyli planowania budżetu. Jak już wspominaliśmy, na początek powinieneś sprawdzić swoją zdolność kredytową. W jej oszacowaniu pomoże Ci pracownik banku. Pamiętaj, że musisz mieć także wkład własny, tj. kwota na zakup mieszkania, którą musisz dysponować.

Krok 4: podpisanie umowy przedwstępnej

Znalazłeś już wymarzone mieszkanie, które całkowicie spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli planujesz sfinansować zakup środkami pożyczonymi z banku, sprzedawca będzie musiał zaczekać na przyznanie Ci kredytu. Często bank może wymagać przedstawienia umowy przedwstępnej, i to jest właśnie odpowiedni moment na jej sporządzenie. Przy podpisaniu umowy przedwstępnej, zazwyczaj wręcza się sprzedającemu zadatek lub zaliczkę na poczet ceny mieszkania.

Krok 5: wnioskowanie o kredyt i podpisanie umowy kredytowej

Punkt ten dotyczy osób, które na potrzeby kupna mieszkania muszą zapożyczyć się w banku. Najpowszechniejszą formą kredytowania jest kredyt hipoteczny. Podstawą zabezpieczenia jest zastaw nieruchomości, a spłata zobowiązania może zostać rozłożona na długi czas. Do wzięcia kredytu, oprócz zaświadczeniach o zarobkach, możesz potrzebować także umowy przedwstępnej ze sprzedającym (w przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym) lub wspomnianego wyżej prospektu informacyjnego (w przypadku kupna mieszkania od dewelopera). Następnie musisz zaczekać na decyzję banku.

Krok 6: kupno mieszkania – dopełnienie formalności

Jeśli uzbierałeś już całą kwotę lub też zawarłeś umowę kredytową, możesz przystąpić do podpisania ostatecznej umowy zakupu w formie aktu notarialnego. Po uruchomieniu kredytu, możesz w końcu odebrać klucze do swojego mieszkania. Nie zapominaj o podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Następnie musisz złożyć w sądzie wniosek o wpis do księgi wieczystej oraz opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Ostatnim krokiem wyboistej drogi będzie przeprowadzka… ale to już czysta przyjemność.

Osiedle Waniliowa 45 Wrocław – mieszkania na sprzedaż Wrocław

Zamieszkaj w nowoczesnym mieszkaniu we Wrocławiu. Poznaj naszą ofertę nowych mieszkań i wybierz swoje spośród 47 nowych mieszkań. Mieszkanie stan deweloperski Wrocław to idealna propozycja dla osób chcących urządzić mieszkanie od zera według swoich upodobań. W galerii przedstawiamy przykładowe inspiracje aranżacji naszych mieszkań. Mieszkania – rynek pierwotny Wrocław – to świetna inwestycja. Zapraszamy do kontaktu już dziś.